Do najpopularniejszych ras psów w naszym kraju zalicza się owczarka niemieckiego oraz labradora retrievera. Dość często można też spotkać psy rasy beagle oraz yorki, chociaż znacznie częściej wybieramy psy duże oraz średniej wielkości. Dla wielu osób bardzo ważne znaczenie ma przede wszystkim uroda psa oraz jego łagodne usposobienie.

Owczarek niemiecki jest jedną z najchętniej kupowanych ras psów w Polsce. Owczarek niemiecki jest zaliczany do grupy psów pasterskich oraz zaganiających. Jest to także rasa często nazywana rasą psów obronnych. Charakterystyczną cechą owczarka niemieckiego jest przede wszystkim jego wilkowaty wygląd.

Owczarki niemieckie są już psami wręcz kultowymi, kojarzącymi się nam z inteligencją Szarika z „Czterech Pancernych”. Co ciekawe, mało która rasa jest w stanie dorównać owczarkowi niemieckiemu pod względem szybkości uczenia się czy wytrzymałości. Owczarki niemieckie stanowią popularną rasę psów również dlatego, iż są to psy posłuszne oraz lojalne. Tego rodzaju gatunki psów doskonale współpracują z człowiekiem, ale źle wychowywane mogą stać się nerwowe i lękliwe.

Przeciętna długość życia owczarka niemieckiego wynosi około trzynaście lat. Psy tej rasy często zapadają na takie schorzenia, jak dysplazja stawów biodrowych oraz przerost gruczołu krokowego. U owczarków często diagnozuje się też dysplazję stawów łokciowych oraz młodzieńcze zapalenie kości.

Do chętnie nabywanych ras psów w Polsce zalicza się także labradory retrievery. To z kolei psy zaliczane do grupy psów wodnych oraz aportujących, odznaczających się wyżłowatym typem. Labradory są na ogół psami żywiołowymi, chętnymi do zabaw – wydają się być wręcz stworzone do bezpośredniego kontaktu z ludźmi.

Decydując się na hodowlę labradora retrievera trzeba pamiętać o tym, że psom tej rasy należy zapewnić codzienną porcję ruchu. Labradory, które nie będą się ruszać niestety mogą zapaść na groźne schorzenia stawów, a ponadto mogą stać się nadpobudliwe oraz agresywne.

W Polsce coraz częściej można zetknąć się także z psami rasy sznaucer miniaturowy oraz średni. Tego rodzaju psy odznaczają się zazwyczaj krzaczastą brodą oraz szpiczastymi uszkami. Są to psy zdyscyplinowane, czujne, nieustępliwe oraz waleczne. Sznaucery uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, ale często bywają uparte i rozszczekane. Psy rasy sznaucer są zaliczane do grupy psów szwajcarskich oraz pasterskich.