Wielu osobom wydaje się, że w schroniskach znajdują się jedynie kundelki, czyli psy nierasowe. Nie do końca jest to prawdą, gdyż coraz częściej w tego rodzaju miejscach można znaleźć także psy z rodowodem. Jeśli już dokonaliśmy wyboru gatunku psa, wówczas możesz rozejrzeć się za pieskami rasowymi do adopcji.

Zanim wybierzemy się do schroniska, dobrze zastanówmy się, czy aby na pewno będziemy mogli czworonogowi zapewnić odpowiednie warunki do życia. Nie ma bowiem gorszego przeżycia dla psa niż ponowny powrót do schroniska. Pobyt w takim miejscu na ogół dla zwierząt nie jest miłym doświadczeniem.

W schroniskach można znaleźć psy do adopcji z rodowodem, które bywają porzucane z różnych powodów. W trakcie wizyty w schronisku nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego psa, zwłaszcza, że niektóre z nich szczekają, a jeszcze inne uciekają w głąb klatek. Jak więc dokonać wyboru rasowego psa do adopcji?

Na pewno warto wcześniej mieć ogólne rozeznanie w rasach, aby wiedzieć, jakiego gatunku psa możemy adoptować. Wiele zależy przede wszystkim od miejsca naszego zamieszkania. Jeśli jesteśmy posiadaczami domu z ogrodem, wówczas możemy zdecydować się na zaadoptowanie dużej rasy psa. Natomiast jeśli mamy nieduże mieszkanie w bloku, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przygarnięcie niewielkiego pieska.

Po drugie, koniecznie zwróćmy uwagę na nasz tryb życia, gdyż niektóre rasy psów wymagają sporego zainteresowania od swoich właścicieli. Dla osób aktywnych dobrym pomysłem może być adopcja psa o rasie, która wymaga dużej porcji ruchu. Natomiast ludzie ceniący spokój, powinni przygarnąć psiaka typowo pokojowego. Pod tym względem dość dobrze sprawdzają się także starsze osobniki.

W schroniskowych warunkach zazwyczaj trudno jest poznać charakter oraz osobowość psa. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję o przygarnięciu konkretnej rasy psa, możemy porozmawiać z pracownikiem placówki, który sprawował do tej pory opiekę nad zwierzakiem. Dzięki temu zaczerpniemy najważniejszych informacji o zachowaniu psa.

Przed przygarnięciem psa do siebie, warto też zdecydować się na wspólny spacer ze zwierzakiem. W trakcie takiej przechadzki pies będzie mógł nieco poznać przyszłego opiekuna i zaprzyjaźnić się. Nam z kolei pomoże to podjąć świadomą i przemyślaną decyzję o adopcji psa ze schroniska.